๑۩۞۩๑ wikijadval ๑۩۞۩๑

هواشناسی

باد بیش‌وز

باد بیش‌وز باد بیش‌وَز یا بادِ غالِب یا چیره‌باد ( Prevailing winds) بادی است که غالباً از جهت معینی بوزد، و وفور آن از سایر بادهای آن منطقه بیشتر باشد. بادهای بیش‌وز معمولاً جهت گردش جو زمین را نشان می‌دهند.…

باد بسامان

باد بسامان بادهای بسامان یا بادهای بازرگانی یا بادهای تجارتی بادهایی هستند که از مناطق نیمه‌استوایی پرفشار بسوی مناطق استوایی کم فشار می‌وزند.

واچرخند

واچرخند پادچَرخَند یا واچَرخَند ( Anticyclone) منطقه پرفشار دایره‌ای غیر منظم را که در آن جهت حرکت هوا مخالف جهتی است که در مراکز کم فشار موجود است را گویند.

تندوزه

تندوزه در اصطلاح هواشناسی، به افزایش ناگهانی و تند در وزش باد، تُندوَزه گفته می‌شود. تندوزه به طور معمول با هوای متغیر به‌ویژه با رگبار، توفان یا برف سنگین همراه است. تندوزه‌ها افزایش در سرعت باد طی مدتی از زمان…

جنگل ابر

جنگل ابر جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین تقاط شهرستان شاهرود می‌باشد.

جبهه هوا

جبهه هوا جبهه هوا خط مرز بین توده هوای گرم و سرد را می‌گویند که بنا به وضعیت غالب (یعنی وضعیتی که توده هوای سرد غالب بر گرم باشد و یا بالعکس) جبهه را نام‌گذاری می‌کنند.

انواع ابرها

انواع ابرها     کومولوس (کومه‌ای): نشانهٔ هوای خوب و ملایم. این ابرها اغلب ساختمان گل‌کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است.

ابر

ابر ابر توده‌ای متراکم از بخار است که در طبقات پایینی و میانی اتمسفر تشکیل می‌شود. عناصر تشکیل دهنده این توده بخار همان عناصر تشکیل دهنده مایعات سطح سیاره می‌باشند. در مورد سیاره زمین، ابرها از بخار آب تشکیل شده…

صفحه 1 از 3123