๑۩۞۩๑ wikijadval ๑۩۞۩๑

رصدخانه و کاوشگر

کاوشگر گلکس

کاوشگر گلکس کاوشگر تکامل کهکشان‌ها( Galaxy Evolution Explorer) یک تلسکوپ فضایی است که در نور فرابنفش کار کرده و در ۲۸ آوریل ۲۰۰۳ در مداری به فاصله ۶۹۷ کیلومتر از زمین(و ۲۹ درجه انحراف نسبت به استوا) پرتاب شد.

کاوشگر زمینه کیهان

کاوشگر زمینه کیهان کاوشگر زمینه کیهان ( Cosmic Background Explorer) (به اختصار کوبی)، یک تلسکوپ فضایی است که برای بررسی آسمان در زمینهٔ کیهان‌شناسی فرستاده شده‌است. علت پرتاب این تلسکوپ مطللعه تابش زمینه کیهانی (CMB) بود.

تلسکوپ فضایی اسپیتزر

تلسکوپ فضایی اسپیتزر تلسکوپ فضایی اسپیتزر یک تلسکوپ فضایی در طول موج مادون قرمز است. این چهارمین پروژه از آخرین پروژه بزرگ ناسا است. در حال حاضر تیم نجومی این تلسکوپ تحت سرپرستی دکتر رابرت گوترموث ( Dr. Robert Gutermuth)…

تلسکوپ فضایی

تلسکوپ فضایی تلسکوپ فضایی به تلسکوپ‌هایی گفته می‌شود که خارج از جو زمین مستقر می‌شوند. این تلسکوپ‌ها یا در مداری به دور زمین در چرخش هستند و یا در یکی از نقاط لاگرانژی زمین-ماه و یا زمین-خورشید قرار گرفته‌اند. تلسکوپ…

رصدخانه

رصدخانه رصدخانه، یا نپاهشگاه، جایی است که برای مشاهده و بررسی و اندازه‌گیری پدیده‌های آسمانی درست شده‌است. در گذشته رصدخانه‌ها اساسا شامل سُدس و برخی ابزارهای دیگر ستاره‌شناسی بود.