๑۩۞۩๑ wikijadval ๑۩۞۩๑

سگ سانان

سگ وحشی آسیایی

سگ وحشی آسیایی سگ وحشی آسیایی یا سگ وحشی هندی یا سگ قرمز (نام علمی: ‘Cuon alpinus’) پستانداری است که در خاور دور٬آسیای مرکزی و آسیای جنوبی زندگی می‌کند. این حیوان درخطر انقراض قرار دارد.

شاه‌روباه

شاه‌روباه شاه‌روباه یا روباه افغانی حیوانی است از جنس روباهان (Vulpes)، که در علفزارهای کوهستانی افغانستان و ایران و برخی نقاط دیگر خاورمیانه زندگی می‌کند. جثهٔ آن کمی کوچک‌تر از روباه معمولی است و بر روی صورت، دو نوار سیاه…

روباه قطبی

روباه قطبی روباه قُطبی، گونه‌ای روباه است که در نواحی قطبی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی زندگی می‌کند. اندازه بدن آنها بین چهل و شش تا شصت و هشت سانتیمتر است و اندازه دم آنها تا سی و پنج سانتیمتر…

روباه صحرایی

روباه صحرایی روباه صحرایی حیوانی است از تیره سگ‌سانان جنس روباهیان (Vulpes) که در شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کنند.

کفتار

کفتار کَفتار به هریک از جانوران عضو خانواده کفتاران گفته می‌شود. تنها چهار گونه کفتار وجود دارد که از گوشتخواران خشکی‌زی و بومی آفریقا و آسیا است

شغال

شغال شُغال جانوری است شبیه به گرگ با قیافه‌ای شبیه به روباه ولی جثه‌ای کوچک‌تر. این جانور آسیب زیادی به محصولات کشاورزی می‌رساند و خصوصاً در ایران به خوردن محصول انگور مشهور است.

روباه

روباه روباه جانوری از تیره‌ی سگسانان است. روباه تقریباً در همه جای دنیا زندگی می‌کند. روباه در نواحی قطبی در جلگه‌های بی‌درخت شمال و دور نیز به سر می‌برد. در سراسر دنیا روباه‌ها به رنگ‌های مختلف دیده می‌شوند.

گرگ

گرگ گُرگِ خاکِستَری (نام علمی: ‘Canis lupus’) که گاهی بطور خلاصه گرگ نامیده می‌شود یکی از پستانداران گوشتخوار و گونه‌ای از سگ‌سانان است.

سگ

سگ سَگ (نام علمی: Canis lupus familiaris) زیرگونهٔ اهلی گرگ‌ها و پستانداری از راستهٔ سگ‌سانان است. سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد و انسان‌ها به طور گسترده‌ای این حیوان را برای انجام کارهای گوناگون، شکار و…

سگ‌سانان

سگ‌سانان سگ‌سانان خانواده‌ای از پستانداران گوشتخواران و همه‌چیزخوار هستند. این خانواده شامل سگ، گرگ، روباه و شغال می‌شود.