๑۩۞۩๑ wikijadval ๑۩۞۩๑

آتش فشان های جهان

رج یخی کوه اربس

رج یخی کوه اربس کوه اربس یکی از فعالترین آتشفشانهای زمین است. این کوه تقریبا ۴ کیلومتر بالاتر از سطح زمین است، و بخاطر دریاچه گدازه های مذاب واقع در دهانه آتشفشانی در قله، میان مجموعه های آتشفشانی مشهور است.

موناکو

موناکو شاهزاده‌نشین موناکو (در فرانسوی:Principauté de Monaco، به زبان مونگاسک: Principatu de Munegu)، دومین کشور کوچک دنیاست، شاهزاده‌نشینی که در قلب اروپا قرار دارد.

فلات قاره

فلات قاره فلات قاره به سطح شیب‌دار ملایم بستر آب‌های کم‌عمق دریاها گفته می‌شود که از انباشت توده‌های شن ساحل ایجاد شده و با شیبی ملایم به سوی اعماق اقیانوس ادامه می‌یابد و به طور معمول تا عمق صد تا…

دهانه یلوستون

دهانه یلوستون این آتشفشان، به دلیل آنکه یک آتشفشان بیش فعال است، یعنی آتشفشانی است که قادر به تولید فوران آتشفشانی با بیرون ریختن بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مکعب مواد گداخته که نزدیک به یک هزار بار بزرگتر از فوران…

کوه وزوویوس

کوه وزوویوس کوه وزوویوس، یک آتشفشان لایه ای در خلیج ناپل در ایتالیا، حدود ۹ کیلومتری شرق ناپل و در نزدیکی کرانه ساحل است. این تنها آتشفشان قاره اروپاست که در ظرف ۱۰۰ سال گذشته فوران داشته است.

ساکوراجیما

ساکوراجیما ساکوراجیما، یک آتشفشان فعال مرکب و جزیره سابق (که در حال حاضر به خشکی پیوسته) با همین نام در کیوشوی ژاپن است که بخاطر جریانات گدازه های فوران سال ۱۹۱۴ به شبه جزیره اوسامی در ژاپن متصل شد.

گالراس

گالراس گالراس، آتشفشانی است که دست کم یک میلیون سال فعالیت آتشفشانی داشته و در جنوب کلمبیا، نزدیک مرز اکوادور واقع شده است. ارتفاع قله آن تا ۴۲۷۶ متر بر فراز سطح دریا گسترش می یابد.

آتشفشان کوه نایراگانگو

آتشفشان کوه نایراگانگو آتشفشان نایراگانگو، یکی از فعالترین آتشفشان های آفریقاست. این آتشفشان، بخاطر دریاچه های گدازه فعال طویلی که در دهانه قله ظاهر می شوند، مورد توجه است.

صفحه 1 از 212